Co s investicemi ve světle Rusko-ukrajinské války

Co s investicemi ve světle Rusko-ukrajinské války
Publikováno 15.03.2022

Určitě se nevyplácí si nechávat své úspory doma a myslet si, jak jsou v bezpečí. Díky různým investicím lze totiž jejich hodnotu rozšířit i v současné době.


Otazníky, které vyvolávají nejistotu

O tom, že není dobré nechávat peníze uschované v domácím trezoru a myslet si, jak jste vyzráli nad bankovními poplatky a systémem, není třeba diskutovat. Každý rozumný majitel finančního obnosu si snadno spočte, že se mu vyplatí, alespoň část svých úspor investovat do něčeho, co mu zajistí přínos. Mnoho lidí tak sleduje různé investiční fondy a je pravdou, že zatímco evropské akcie budou nějakým způsobem poznamenány válkou na Ukrajině, tak amerických by se to nijak nemuselo dlouhodobě dotýkat. Každopádně se dá počítat s tím, že by to nemělo horší, než když se objevila covidová pandemie.

Na druhou stranu zase může být problém jinde a to v rostoucích cenách za energii, díky čemuž vidíme, jak inflace vzrůstá do neuvěřitelných výšin. Není třeba si ani nalhávat, že další spekulativní obchody ovlivňují průběh investování. Navíc, pokud by se zase zmírnilo válečné napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, tak se vše mělo vrátit do normálu, ačkoliv je těžké v této době vytvářet jisté prognózy.  Otázka je spíše jiná, co s investicemi ve světle Rusko-ukrajinské války? Jak s nimi naložit, aby to bylo správné?


Chladná hlava a rozumné uvažování

V první řadě je třeba nijak nepanikařit. Prozatím se jedná pouze o lokální konflikt, pokud by ovšem přerostl v globální problém, poté by se muselo postupovat trochu jinak. I tak by se dalo na trhu zanechat jen malé procento peněz, které by ale i tak mohlo přinést zisk. Určitě je dobré tuto situaci probrat s odborníky, kteří se investicemi zabývají a mají přehled o jejich pohybu. Již nyní je jasné, že na trzích a to zejména amerických je mnohem levněji, než tomu bylo na začátku roku. Tudíž nic nenaznačuje, alespoň prozatím, proč by se investicím nemělo v budoucnosti dařit. Navíc investice spravují mezinárodní renomované investiční společnosti a portfolio manažeři mají situaci pod kontrolou. Oni budou stěžejními osobami, na které se dá vždy obrátit a společně tak můžete posoudit vaše investice.

 

V případě jakékoliv pomoci se na mě neváhejte obrátit.