Významné globální finanční instituce zásadně omezují svoji činnost v Rusku

Významné globální finanční instituce zásadně omezují svoji činnost v Rusku
Publikováno 02.05.2022

Konflikt na Ukrajině má zásadní dopad na světovou ekonomiku. Celá řada finančních institucí omezuje podnikatelské působení nebo tento trh zcela opouští.


Významné globální finanční instituce zásadně omezují svoji činnost v Rusku

Vojenský konflikt na Ukrajině má pochopitelně vliv na světovou ekonomiku. Jedním z důsledků je také to, že některé evropské finanční instituce opouštějí ruský trh zcela a jiné omezují v Rusku svoje podnikatelské působení. K institucím, které zcela opustili ruský trh, se připojila také německá pojišťovací skupina Allianz či švýcarská zajišťovací skupina Swiss Re. Na sankce ze strany západních vlád už před tím reagovaly také některé známé bankovní instituce. Jde především o Deutsche Bank, Goldman Sachs a JPMorgan.

   • Rozhodnutí těchto významných finančních institucí má pochopitelně vliv na další finanční ústavy.
   • Příkladem je švýcarská pojišťovací skupina Zurich, která oznámila, že nebude přijímat žádné nové ruské klienty a obnovovat tamní existující byznys.

S podobným rozhodnutím přišla také zajišťovací skupina Hannover Re, která v Rusku a Bělorusku pozastavila sjednávání nových obchodů o obnovu smluv. Z Ruska odešel také italský pojišťovací koncern Generali.


Přímé dopady rusko-ukrajinského konfliktu

U některých fondů, které jsou zaměřeny na Rusko, došlo důsledkem protiruských sankcí k tomu, že není možné pokračovat v obchodování. Je tedy velice pravděpodobné, že škody způsobené válečným konfliktem na Ukrajině, budou patřit u některých finančních institucí v roce 2022 k takzvaným „velkým škodám“.

   • Tento předpoklad zveřejnil konkrétně trh Lloyd´s, který je upsaný na Ukrajině, v Rusku a Bělorusku.
   • V současné době tento byznys pro trh Lloyd´s představuje méně než jedno procento jeho celosvětových aktivit.

Předpokládá se ale, že přímé i nepřímé škody nebudou mít dopad na solventnost a budou se pohybovat v rámci akceptovatelných tolerancí. Pojišťovací a zajišťovací londýnský trh Lloyd´s uvedl, že navázal spolupráci s vládami a regulátory napříč světem, aby pomohl uskutečnit systém sankcí uvalených na Rusko.

 

V případě pomoci s nastavením produktů na finančním trhu se na mě neváhejte obrátit.